Před zápisem do MŠ a ZŠ

 Vážení rodiče,

ráda bych vám objasnila situaci ohledně míst v MŠ a ZŠ. Vím, že většina nedorozumění vzniká z toho, že není jasno v informacích, a tak jsem vám vděčná za to, že se ptáte přímo nás a my můžeme vzniklou situaci objasnit.

MŠ má kapacitu 24 dětí a ZŠ 70 žáků (celkem 94). Máme povolenou výjimku od hygieny – pokud není naplněná kapacita ZŠ, tak můžeme uvolnit osm míst pro školu mateřskou. Toto jsme v minulých letech využívali.

V současné době (školní rok 2016/2017) máme 65 žáků ZŠ a 29 dětí MŠ, což je plná kapacita budovy. Kapacitu jsme navyšovali před pár lety a jsme na úplné hranici, kterou budova snese. Musíme se držet zákonů a vyhlášek a kapacita školky i školy je pro nás závazná.

V příštím školním roce odejde ze ZŠ 11 páťáků a předpokládáme, že prvňáčci zaplní zbytek školní kapacity do 70. Přesně to budeme vědět až po zápisu do školy. Tím pravděpodobně vznikne situace, kdy budeme muset MŠ vrátit do režimu jedné třídy, což je 24 dětí.

Při přijímání dětí je také nutné dodržovat zákon, a tak musíme upravit kriteria přijetí dětí do MŠ a vytvořit nová i pro přijímání žáků ZŠ pro případ potřeby. Podle současné legislativy mají přednost při přijímání do MŠ místní pětileté děti (z Řeznovic a Hrubšic), pak místní čtyřleté děti. Dále nám už zákon umožňuje postupovat podle našich kriterií.

Těší nás váš zájem o naši školku i školu. Je pro nás velmi důležité, že vaše rodiny jsou součástí školy, a moc bychom si přáli vyhovět všem. Rozumíme tomu, že chcete své děti vozit do jednoho zařízení. Také nám přijde smysluplné pro rozvoj dítěte, že zná prostory i dospělé v nich od školky až do pátého ročníku. Že ve velmi důležitém období života je někde, kde je přirozené, že děti ze školky a žáci ze školy se znají, setkávají se při hrách na zahradě, berou jako normální, že všichni k sobě patří a nezáleží na tom, kolik je jim let, jak jsou stejní nebo odlišní. A jsme rádi, že takto k sobě přistupujeme i my dospělí. Je jedno, jestli ve škole učíme, uklízíme ji nebo do ní vodíme děti. Všichni k sobě patříme a máme si navzájem co nabídnout a učit se od sebe.

Snažíme se ve spolupráci s městem o přístavbu budovy a provizorně využíváme každý prostor, který je možný. Vidíte sami, jak se učíme v družině, organizujeme provoz u oběda i využíváme malé prostory šaten. Tímto si nestěžuji. Jsou to komplikace, ale škola je hlavně o lidech, kteří v ní jsou. A tady máme na sebe všichni štěstí.

Pokud budete mít další otázky nebo připomínky, budu ráda, když se na nás budete obracet. V současné době ale nevím už nic víc než to, že ze školy odejde 11 páťáků. A předpokládám, že přejdou předškoláci z naší MŠ k nám do prvního ročníku. A vše ostatní se uvidí po zápisech – jak do školky, tak do školy.

Kája Černá
2017 © Základní škola Řeznovice | mapa stránek | powered by iPublisher